Присвячується виставці, яка проходила у львівській Галереї Мистецтв весною-влітку 2004 року.




Присвячується виставці, яка проходила у львівській Галереї Мистецтв весною-влітку 2004 року.

http://www.castles.com.ua/maria.html

Трошки передісторії. Мій день народження у 2004 році супроводжувався походом визначних діячів на ниві відродження вітчизняної культури в особах Ку, Ігоря Хоми, Міка, його знаменитої щуки і мене на вищезгадану виставку. Трошки поохавши над стендами з світлинами Ігоря, ми перейшли в наступний зал, і там мене неначе блискавкою всмажило. Все, що я бачила до того моменту, було мені знайоме. Те, що я побачила в той момент, було знайоме лише з досить великої статті в "Експресі" за один з осінніх випусків 2001 року (похваліть мою пам'ять!). Маріямпіль. Йой, а там ще аж СТІЛЬКИ є?!?!?? Культурний шок. Шило в попі заводиться і перетворюється на пропелер. Я там буду (це була обітниця).
І я там була вже за менш як 2 тиждні. Улюблена траса - через Чортків, Бучач, Монастириську і Криницю привела спочатку до Устя Зеленого, а потім, страшними об'їздними польовими дорогами - до колишнього бастіону Станіслава Яблоновського (ще дещо про нього знайдете ось тут). Звичайно, ту славнозвісну статтю я встигла сто разів загубити, а тому читайте те, що вдалося по крихіткам зібрати у Мережі.
Почтемо, як годиться, з назви села. У книзі В. "Капітана" Стецюка "Культурні грона Дністра"читаємо наступне:
Під час одного наїзду татар якийсь польський воєвода (каетан) тікав від них на свому коні-румакові. Він переплив Дністер, але кінь ніяк не міг вскочити на стрімкий берег. Воєвода вигукнув: "Єзус-Марія!" - і кінь виніс його на берег. На подяку богові воєвода заснував на обох берегах міста Єзупіль і Маринопіль (Маріампіль).
На сайті ж в того-ж таки В. "Капітана" Стецюка знайдено наступні дані етнографічного загону з Маріямполя:
Згідно переказів, які збереглися, є два пояснення назви села Маринопіль. За одним із переказів на території села ще до його заселення відбувалася кривава битва місцевого населення з татаро-монголами. В цій битві ворожі полчища були розгромлені. Всі сподівання ворогів були марними. Вороги не змогли закабалити місцеве населення. Тому поле було назване Марним полем. Пізніше це поле заселили люди і дали назву селу Маринопіль. Друга назва зв'язана із загарбанням Галичини Польщею. Після того, як Галичину поневолилиа шляхетська Польща, дану територію почали заселяти поляки і євреї. Вони, за переказами, дали назву Marijmpol mjasto (очевидно, Mariampol miasto), що означає "Місто святої Марії". Більш вірогідною є друга назва.
Гарна легенда, гарні й карти-кілометровки, які обіцяли нам аж два пароми до Єзуполя з цього боку Дністра. Вгадайте, скільки ії функціонує у дійсності? Хм, а звідки ви знали, що жоден? Ах, ну так, ви теж живете в Україні... В Єзуполі побуваю пізніше, вирішила я, і пішла дивитися на нього на високі кручі над Дністром - щоб від захвату верещати і стрибати: бо острів, бо річка, бо пагорби навкруг, бо пасторальний кінь на прив'язі у старезних-кремезних дерев. Супер! Ще один вузлик на пам'ять: поїдання бутербродів з редискою та сервелатом у альтанці над джерельцем десь посередині високого берега. Дорога, що нагадує спуск до бакотського монастиря, але під ногами - жовта глина. Зграя білосніжних гусей на тому боці, біля озера. Зозуля, яка не звмовкала весь час нашої обідньої перерви. Фотосесія, результати якої наступного дня принесуть лише розчарування: камера, тим більш така дешева, не передасть краси цього куточка Прикарпаття. Хоча моя світлина на березі і непогана (див. збоку внизу). Я спробую побувати там знову, неодмінно.
Ще до випадку з купанням богобоязненого коня ця місцевість носила назву Боговид, і це певним чином пов’язувалось з язичництвом. А після поганців прийшли християни - і Маріямпіль і тут не пас задніх (назва села зобов'язувала!). Поседення прославилось своєю чудотворною іконою, відомою з другої половини XVII ст. Якраз у той час все той же коронний гетьман Станіслав Яблоновський возив цей образ з собою у походи. З ним він побував у Волощині, на Буковині, під Кам’янцем-Подільським (!). Та найбільше прославилась ікона богородиці під Віднем у 1683 р. З цього часу її почали називати Переможницею. Саме для неї Яблоновський вирішив збудувати костел на високім березі Дністра і заснувати поселення Маріамполь (тобто «місто Марії») - ось вам ще одна легенда про походження і міста, і його назви, на цей раз від релігійних діячів. Сталося це у 1691 р. (гм. - Блека) Відтоді почались великі прощі до цього місця. У 1737 р. образ було визнано чудотворним. Він був прикрашений срібними шатами. В першій половині ХХ ст. образ готували до коронації, але військові події завадили це зробити. До 1945 р. ікона перебувала у селі, але пізніше поляки забрали її з собою. 10 вересня 1989 р. вона була коронована Папою Римським у Польщі. Ось так.
Продовжимо ж про історію. Легенду про назву (ту, що з конем... До речі, ось тут, на світлині поруч, не той кінь пасеться?) я пам'ятала, а от про замок відомостей ані в Лесика, ані в Мацюка не знайшла. Виручив знову ... ага, вгадали: В. "Капітан" Стецюк та його сайт. Невеликий парафраз прочитаного: Замок, збудований боярином-каетаном, зруйнували татари - звична історія. На його місці польський шляхтич Станіслав Яблоновський у 1691 році збудував новий фортпост. Яблоновський також насадив алею, яка збереглася дотепер. Надзвичайно мальовничо, не дивуйтесь на сусідство з колонією для злочинців, в ній тиша та безлюддя, а пройтися поміж старовинними деревами - краще, аніж випити пляшку валеріянки 9а ви чого подумали?). Квітів у алеї - безліч. Сміття трохи менше. Там зараз - щось на кшталт меморіалу з пам'ятником загиблим у Другу Світову. Так як я була в селі саме в День Перемоги, з церкви поблизу виправного костелу і повз баранів (див. фото) якраз йшов туди хресний хід (знову ж таки - див. фото).
А пропос цих агнців божих. Мені вперше довелося побачити їх так близько, я відразу полізла брататися з вожаком через загорожу. Все, що ви чули про баранів - правда! (я чула, що вони здатні запам'ятовувати до 50 людських облич. Сподіваюсь, ліміт на обличчя вичерпався саме на мені, а то потім з тих хресним ходом в баранячих головах міг створитися такий кавардак!). За вожаком ВІДРАЗУ до паркану підбігли інші вівці, як великі, так і овеча дітлашня, тикалися мені в долонь мокрими чорними носами та намагалися облизати пальці. Потім довго філософські споглядали в об'єктив - і проводжали нас поглядами. Ким ми є для них?:)
З 1742 по 1785 рр. у Маринополі існував монастир капуцинів. В 1746 році Яблововський збудував в Маріямполі заклад сестер святого Віцента, де діяли школа та шпиталь. Зараз тут знаходиться дитячий будинок. (Це дані етнографічної групи, хоча жіночки біля церкви називали заклад колонією. Судячи з сторожових веж та високих парканів, дитбудинок тут для дуже цікавих та активних діточок). Наскільки мені відомо, громада намагається відвоювати у колонії територію. Недалеко від Маринополя розташований хутір Вовчків. На межі між Маринополем і Вовчковом ще до недавна стояв пам'ятник, поставлений на честь скасування кріпосного права в Австро-Угорщині в 1848 році.
Докладніше про те, як побачити те, що вже бачила я. Монастир та церкву ви неодмінно побачити: вони в самому центрі села, там пустий, нічим не забудований простір перед ними, стадіон для гусей, я так зрозуміла. Цікаво, що церкву по черзі використовують дві парафії: греко-католицька та православна. Алея Яблоновського - далі, за монастирськими стінами, повз сторожову вежу, свіжою (на травень 2004) асфальтовою доріжкою. Я спочатку вирішила, що замок мусить бути десь поруч з кляштором - і обійшла його по периметру. Не звертайте уваги на висоту стін з парадного входу, протилежний бік лежить в руїнах... але навіщо нам добровільно йти в колонію?:).
Маріямпільці всю цю місцевість зовуть "замком", але залишки саме оборонних споруд знаходяться в іншому місці. Проїжджаєте повз сільську лікарню - а там самі побачите все, що залишилося від фортеці. Залишилося небагато, щоправда, але я раділа і тому: мабуть, останній з галицьких замків, який я ще не відвідала. Такі відкриття все цінніше для мене.
В приміщеннях добре збереглися склепіння. Поруч зі спорудою з масивними воротами простежуються залишки рова. На подвір'ї мене зацікавили дивні бетонні хрести, але Сергій впевнив мене, що це всього лише опори під стовби електропередач.
Обов'язково підійдіть до берега Дністра. Проте, я вже писала, наскільки там гарно. І останнє. Чому ви шукали інформацію про село, але ніц не знайшли. А тому, що 15 грудня 2003 року село носило назву Маринопіль. :)


Создан 16 дек 2007



  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником