З історії села Маріямпіль.
Маріямпіль розташований на лівому березі Дністра і є одним з найдавніших населених пунктів Галицького району. У письмових документах зустрічається як: Вовчків, Чортопіль, Бог овид, Божий видок. Старовинне містечко Маріямпіль у 1939р. було переіменовано у село Марин опіль і лише за часів незалежної України пвернуло собі старовинну історичну назву.

Містечко Маріямпіль закладене в епоху пізнього середньовіччя. Перша згадка про нього – 137р. Згідно з дослідженнями історика З. Федункова містечку Вовчків-Маріямпіль надане Магдебурзьке право у 1638 р. Магдебурзьке право надав своєю грамотою король Ян третій Собецький. У ті тяжкі часи неабияку роль у реалізації містобудівничої стратегії відігравали окремі магнатські родини. Тому коронний гетьман Станіслав Ян Яблоновський у кінці ХVІІ ст. створив у своїх володіннях вздовж берегів Дністра цілу низку укріплених містечок, які повинні були стати на перешкоді руйнівним татарським набігам. У 1691р. на полях старовинного Вовчкова, поблизу цілковито знищеного татарами поселення Божий видок, Станіслав Ян Яблоновський заклав містечко, яке назвав на честь Матері Божої – Маріямпіль. У 1672р. під ударом турецької орди впала твердиня Подільського краю – Кам’янець-Подільський замок. З метою Зміцнення кордонів гетьман Яблоновський своїм коштом будує Маріямпільський замок. Саме цей замок і став головним ядром у ланці укріплень збудованих гетьманом над Дністром.

Станіслав Ян Яблоновський – воєвода Руський і великий гетьман коронний. Він був досвідченим і знаменитим полководцем. У всіх походах його супроводжував образ Матері Божої. Він щиро молився перед ним сам і разом з своїм військом. На її честь заклав Маріямпіль, а потім і костьол, в якому помістив гетьманський «Обозний образ» Матері Божої.

Походження назви села

На відміну від інших поселень топонім «Маріямпіль» має прозору етимологію. Він утворився від християнського церковно календарного імені Марія. Відомо також, яка саме Марія «дала» своє ім’я новозаснованому містечку. Про це повідомляє давня легенда такого змісту:

Під час татарського нападу один з польських можновладців коронний гетьман Станіслав Ян Яблоновський потрапив в оточення ворога. Шукаючи порятунку разом з конем він кинувся в Дністер. Йому вдалося допливти до протилежного берега, але кінь ніяк не міг вибратися на сушу. Гетьману загрожувала смерть або неволя. Тоді у розпачі він закричав: «Ісусе, Маріє, порятуйте мене!». Після цього кінь стрілою вискочив на берег. Вцілілий гетьман у подяку за порятунок, перейменував надане йому королем містечко Вовчків-божий видок на Маріямпіль.


Создан 16 дек 2007  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником